Miešanka vhodná pre jarabicu a bažanta
Populácie jarabíc a bažantov v posledných rokoch klesli na rekordne nízke hodnoty. V rámci ochrany a prevencie oboch druhov je vhodné vytvoriť špeciálne políčko alebo záchytnú plochu, ktorá im bude ponúkať dostatočný úkryt a zároveň dobrý zdroj obživy. V našej ponuke máme k dispozícii celý rad miešaniek pre zver, ktoré sú vhodné práve pre tieto druhy. Kvalitná miešanka vhodná pre jarabicu a bažanta by mala obsahovať dostatok potravinových príležitostí. Potom zostávajú svojmu stanovisku verní. Pastvením sa na porastoch prijímajú nielen potravu, ale aj značnú časť vody .
Potrebujú kryt, pastvu a hmyz
Bažanty sú ohrozené aj preto, že je nedostatok plôch, ktoré im ponúkajú dostatočný úkryt a pastvu. Od jari do žatvy majú dostatok potravy, ale s ukončením zberu obilia sa ich prirodzené potravinové možnosti stávajú značne obmedzené. Pre udržanie bažantov po žatve je dôležité včas vytvoriť pastevné políčka okolo remíz s dostatkom zelenej potravy, ale aj zrnín, popr. strukovín, doplnené dužnatými plodinami. V aridných oblastiach je nutné zaistiť aj dostatok pitnej vody. Špeciálne políčka však dokážu presne tento nedostatok vyvážiť. Jarabice sú u nás čoraz menej bežné dokonca by sa dalo povedať, že sú skôr vzácnosťou. Stavy tohto druhu prudko klesajú, pretože jej pôvodné biotopy vytlačilo intenzívne poľnohospodárstvo. Zakladaním krytových plôch a políčok jej vieme vytvoriť veľmi vhodné prostredie na pastvu , kryt, ochranu pred vetrom a mrazom.
Jarabice a bažanty potrebujú predovšetkým dostatočný kryt aj pred svojimi predátormi. Okrem toho musia mať mladé aj dospelé vtáky dostatok príležitostí na pastvu . Energeticky bohaté zrná horčice, facélie, vlčieho bôbu, pohánky a slnečnice sú skutočným potešením. Ďatelina, lucerna a mnohé ďalšie voľne rastúce poľné rastliny tiež poskytujú značnú pastvu. Okrem toho sladký vtáči bôb, nechtík a slnečnica obsiahnutá v zmesiach láka rôzny hmyz . Larvy a vajíčka tohto hmyzu sú dôležitým zdrojom potravy nielen pre mláďatá jarabice a bažanta, ale aj pre mnohé iné druhy vtákov.
Miešanky vhodné na výsev políčka
Bažant potrebuje denne okolo 70 g potravy, čo je okolo 1/15 jeho vlastnej hmotnosti. Z poľných plodín a burín prijíma pýr, bôb, pohánku, mrlík, kukuricu, viku, pšenicu, pupenec, ostricu, kuria nohu, lipkavec, ,jačmeň, raž, proso, ovos, skorocel, hrach a ďalšie iné druhy. Jarabice dávajú v priebehu roka prednosť rastlinnej potrave. Zelená potrava obsahuje dostatok bielkovín, minerálnych látok a vitamínov. Zloženie rastlinných druhov pri vytváraní políčok je teda veľmi blízke.
Zmes pre dorbnú zver WSM1
Zloženie: Reďkev siata, Horčica biela, Facélia vratičolistá, Pohánka tatárska, Repka olejná, Ovos čierny, Timotejka lúčna, Reznačka laločnatá, Ďatelina plazivá, Ďatelina lúčna, Kŕmny kel, Kapusta poľná, Pohánka jedlá, Raž siata.
Zmes WSM3 – sladké trávy,kryt, spevnenie
Zloženie: Reznačka laločnatá, Ovsík obyčajný, Timotejka lúčna, Horčica biela, Reďkev siata, Ďatelina červená, Facélia vratičolistá, Ďatelina plazivá, Ľadenec rožkatý, Skorocel kopiovitý, Paštrnák siaty, Fenikel obyčajný, Hadinec obyčajný, Čakanka obyčajná.
Zmes WSM4 – sladké trávy,kryt, spevnenie
Zloženie: Horčica biela, Reďkev siata, Facélia vratičolistá, Pohánka tatárska, Repka olejná, Ovos čierny, Kapusta obyčajná, Ďatelina lúčna, Nechtík lekársky, Slnečnica ročná, Fenikel obyčajný, Kapusta poľná, Lupina úzkolistá, Skorocel kopiovitý
Hlavnou príčinou úbytku bažantov a jarabíc je zintenzívnenie poľnohospodárstva a najmä s ním spojené sceľovanie pôdy . Kvôli tomu hlavne stratili kryt, ktorý potrebujú. Masívne používanie pesticídov a herbicídov zároveň zničilo mnoho hmyzu jeho lariev, ako aj rastlín, ktoré sú pre hmyz životne dôležité. Z týchto dôvodov je vytvorenie špeciálneho políčka pre pernatú zver vždy významným príspevkom k ochrane prírody. Miešanka vhodná pre jarabicu a bažanta Vám určite pomôže pri tvorbe správnej biodiverzity a dobrého prostredia pre zachovanie týchto druhov.
Celú ponuku miešaniek pre divú zver nájdete TU: https://www.lovtek.sk/kategoria-produktu/osiva-a-miesanky-pre-zver/