Vytvorenie a údržba políčka krok za krokom

Vytvorenie a údržba políčka krok za krokom .

Ak chcete vytvoriť dlhodobo kvalitné a úživné políčko, na ktorom budú plodiny dobre rásť, musíte postupovať systematicky podľa nejakého postupu. Veľa krát sa to bohužiaľ nerobí a často to vedie k neúspechu pri raste zasiateho osiva alebo miešanky. Aby ste tomu z zabránili v nasledujúcom článku si  povieme jednoduchý postup, ktorý musíme dodržať pri jeho zakladaní a starostlivosti . Vytvorenie a údržba políčka krok za krokom je veľmi dôležitá.

Krok 1: Vyberte vhodnú polohu a miesto

Pre úspešný rast políčka je rozhodujúci výber vhodného miesta . Existujú najmä 3 kritériá, podľa ktorých by sme sa mali riadiť.

  • Dodávka živín pôde
  • PH pôdy
  • Tieň v danej  oblasti
 class=

Zásoba živín a pH pôdy

Prívod živín z pôdy je veľmi dôležitým aspektom. Často je v pôde nedostatok hlavných živín , ako:  vápno, fosfor, draslík a horčík.  Kultivačnú oblasť je však možné vopred vylepšiť buď zaoraním maštaľného hnoja 1 krát za 3 roky alebo takzvaným zeleným hnojením. Pre tento spôsob sa používa výsev raže alebo horčice, ktorá sa po vyrastení zaoráva späť do pôdy a slúži ako hnojivo a dodáva tak pôde potrebné živiny.

Pre spoľahlivé skontrolovanie prísunu živín do pôdy sa v zásade odporúča odborný rozbor pôdy, najmä pre oblasti, ktoré sú dlhodobo vyňaté z obrábania. Tento rozbor poskytuje podrobné informácie o tom, ktoré živiny sú obsiahnuté v pôde a ktoré možno bude potrebné pridať hnojením. 

Súčasťou takejto analýzy je aj presná hodnota pH pôdy . Pre vytvorenie kvalitného políčka by mala byť hodnota medzi 5,3 a 7,0. Upozorňujeme, že pri obnove obzvlášť kyslej pôdy to môže  trvať 1 až 3 roky. Pri takomto type pôdy sa zasa používa hlavne vápnenie, aby bola kyslosť v norme.

Tieň v danej oblasti

Každé políčko musí byť zásobené dostatkom svetla. Zatienenie plochy preto nesmie byť príliš vysoké. Ak je to viac ako 40%, tak takáto  plocha nie je moc vhodná pre výsev.  To je často prípad úzkych lesných čistín v lese. Naopak  pri cielenom použití môže zasa tieň ponúkať aj svoje výhody. Políčko nebude rásť síce tak rýchlo, ale nebudú na ňom rásť nežiaduce orné byliny, ktoré iba zbytočne oberajú živiny.

Vytvorenie a údržba políčka krok za krokom.

Krok 2: Pripravte pôdu

Aby semená zmesí mohli spoľahlivo vzísť, musí byť pôda pred výseom dobre pripravená. V závislosti na výsledkoch skúmania pôdy sú okrem bežnej práce potrebné aj opatrenia na jej zlepšenie a konkrétny postup prípravy pôdy závisí od niekoľkých faktorov :

  1. Ak analýza pôdy preukáže nedostatok vápnika, musí sa tento nedostatok najskôr odstrániť. Pre ílovité pôdy je vhodné rozhádzať zrnité nehasené vápno. Ak je pôda piesočnatá, najlepšie je použiť uhličitan vápenatý.
  2. Pokiaľ ideme políčko vytvoriť na  parcele, kde sa nachádza vysoká tráva, je potrebné vykosiť tento porast. Zvyšky rastlín by sa potom mali dobre zapracovať a zaorať do pôdy.
  3. Pôdu je potrebné dôkladne rozorať relatívne krátko pred sejbou. Čím kratší čas je medzi orbou a sejbou, tým lepšie sú nežiadúce byliny potlačené. Na orbu je zvyčajne vhodný pluh, pri použití ktorého sa odporúča nie príliš hlboká orba. Po orbe nechajte pôdu trochu obschnúť, aby nedošlo k jej zhutneniu.
  4. Nakoniec sa pred sejbou môže v prípade potreby použiť základné hnojivo, napríklad NPK, ktoré sa ľahko zapracuje do pôdy. Môže sa na to použiť kombinácia rotačných brán, valca alebo sejacieho stroja. 
Vytvorenie a údržba políčka krok za krokom.

Krok 3: Výsev osiva

Pri aplikácii osiva je potrebné dodržať presný čas výsevu a hĺbku. Tieto oba parametre sa líšia v závislosti od použitia konkrétnej zmesi. Podľa vlastného uváženia sa môžete potom rozhodnúť, či budete osivo sadiť sejačkou alebo ručne. stroje sa používajú hlavne na veľkých plochách). Pri malých plochách sa u nás skôr preferuje ručný výsev.

Výsev sejačkou : Osivové kolesá a otvory klapiek majú rôzne odporúčania pre najväčší druh osiva v zmesi, v závislosti od výrobcu. Určite sa o tom informujte vopred.Rozstup riadkov by mal byť približne 12,5 cm.Množstvo osiva na hektár sa dá nastaviť na konkrétnom stroji.
Ručný výsev: Pri ručnom siatí políčok musí výsev zodpovedať veľkosti plochy. Musí byť presne odvážený a rovnomerne rozložený. Po aplikácii je potrebné osivo zapracovať do hĺbky aspoň 2 cm pomocou brán. Ľahké pôdy tiež vyžadujú spevnenie valcom. Pri ručnom výseve sú väčšie straty ako pri strojovom a  preto je vhodné zasiať o 15 až 20% viac osiva na hektár.

Vytvorenie a údržba políčka krok za krokom.

Krok 4: Údržba políčka

Aby mohlo políčko z dlhodobého hľadiska priniesť želané výsledky a výhody, je potrebná profesionálna starostlivosť. Dôležitú úlohu zohrávajú tieto opatrenia:

  • Hnojenie
  • Proces rotácie pri opätovnom výseve ročných miešaniek

Hnojenie Prvé prihnojenie  by sa malo vykonať na 14 až 21 deň po zasiatí, keď rastliny dosiahli výšku 10 až 15 cm. Na tento účel a zvyčajne v prvom roku kultivácie by sa malo použiť kompletné hnojivo, ktoré obsahuje dusík (N), fosforečnan (P) a draslík (K).

Proces rotácie pri opätovnom vysádzaní

Metóda rotácie sa osvedčila ako účinná pri údržbe jednoročných miešaniek a zmesí. Týmto procesom sa nereprodukuje celé políčko, ale vždy iba polovica plochy. Takto môže na políčku naďalej využívať druhú polovicu.

 class=

Prípravy pôdy a výsevu políčka sa netreba báť. Vytvorenie a údržba políčka krok za krokom je dôležitá hlavne pri veľkých plochách. Platí síce, že čím lepšie a zodpovednejšie k celému procesu pristúpime, tým lepšie výsledky môžeme pozorovať. Avšak aj menej profesionálna príprava hlavne na malých plochách pri tvore poľovníckeho políčka bude mať určite svoje dobré výsledky. Poteší nie len naše oko, ale aj zver, ktorá ocení pestrú bylinovú a potravinovú ponuku.

Kompletnú ponuku osiva nájdete TU: https://www.lovtek.sk/kategoria-produktu/osiva-a-miesanky-pre-zver/

LOVTEK